Bez kategorii

ODSZKODOWANIE ZA ZMARNOWANY URLOP

ODSZKODOWANIE ZA ZMARNOWANY URLOP

W ostatnich latach coraz chętniej korzystamy z zorganizowanych form wypoczynku w postaci turnusów pobytowych czy wycieczek wykupowanych za pośrednictwem biur podróży. Największą popularnością cieszą się oferty typu last minute, które kuszą swoją atrakcyjną ceną, również w wersji all inclusive. Korzystając z tych propozycji często nie mamy czasu na dokładne sprawdzenie oferty, zebranie opinii o hotelu, okolicy czy dodatkowych opcjach wycieczki. Problemy zaczynają się w sytuacji kiedy warunki prezentowane w katalogach czy krótkich ofertach pojawiających się na stronie internetowej biura podróży w sposób znaczący odbiegają od realiów zastanych w hotelu, jego otoczeniu czy jakości świadczonych na miejscu usług hotelowych i restauracyjnych. Wyczekiwane wakacje dość szybko zamienić się mogą w zmarnowany urlop, który wiąże się nie tylko ze stratą pieniędzy, ale i rozczarowaniem.

 

Jakie podjąć kroki w sytuacji gdy standard naszego pokoju jest niższy niż oczekiwany, obsługa hotelu nie dba o czystość, jedzenie nieświeże, czystość plaży  nie pozwala na spokojny wypoczynek. zaś biuro podróży odmówiło korzystnego dla nas załatwienia reklamacji ?

 

Krajowe regulacje prawne dotyczące świadczenia usług turystycznych oparte na dyrektywach unijnych przychodzą tu z pomocą, umożliwiając poszkodowanym uzyskanie stosownego zadośćuczynienia w sytuacji zmarnowanego urlopu. Chodzi tu o szkody trudne do wymiernej wyceny (niezadowolenie, rozczarowanie, często konflikt z pozostałymi uczestnikami wycieczki). Słuszność wspomnianych rozwiązań potwierdza Sąd Najwyższy w uchwale  z dnia 19 listopada 2010 r., III CZP 79/10 stwierdzając, iż mimo braku szczegółowej regulacji w ustawie o usługach turystycznych, zasady w niej wyrażone mogą stanowić podstawę odpowiedzialności organizatora turystyki za szkodę niemajątkową klienta w postaci zmarnowanego urlopu.

 

Należy więc  stwierdzić, że osoby które poniosły szkodę o charakterze niemajątkowym wynikającą ze zmarnowanego urlopu mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej, ubiegając się zasądzenia stosownego zadośćuczynienia.

Posted on
Posted in Bez kategorii